Odczyt licznika prądu Enea Operator

Enea Operator to jeden z tych dystrybutorów energii elektrycznej, który daje możliwość podania stanu licznika prądu przez Internet. Jak to zrobić?

Jak podać stan licznika energii?

Wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza internetowego – Enea odczyt licznika online, który znajduje się na stronie internetowej Enea Operator. Tam w pierwszej kolejności należy wybrać rodzaj urządzenia rozliczeniowo-pomiarowego: licznik jednostrefowy albo licznik dwustrefowy. Potem podajemy podstawowe dane: imię i nazwisko, nr klienta, adres, nr telefonu, wskazanie licznika, datę odczytu licznika oraz region do którego przynależymy (oddział Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Zielona Góra, Gorzów Wlkp.). Od całkiem niedawna umożliwiono w eBOK Enea dokonywanie odczytu online licznika prądu.

Jak odczytać licznik prądu?

Pierwsza zasada jest taka, że stan licznika prądu jest podawana w pełnych kilowatogodzinach. Nie podajemy zatem stanu licznika w ułamkach. W przypadku tradycyjnego licznika prądu należy pamiętać, aby stan licznika nie podawać z znajdującymi się z przodu zerami. Jeśli chodzi o nowoczesny, inteligentny licznik prądu to należy zapoznać się z kodami, które na zmianę pojawiają się na wyświetlaczu. Jak je rozszyfrować?

  • Ogólne zużycie prądu – kody: 1.8.0, 1.5.8.0, E
  • Zużycie prądu w strefie dziennej – kody: 1.8.1, 1.5.8.1, EA
  • Zużycie prądu w strefie nocnej i weekendowej – kody: 1.8.2, 1.5.8.2, EB.

Aby otrzymać informacje o zużycie prądu w danym okresie należy od obecnego stanu licznika odjąć stan licznika podany na ostatniej fakturze.

Licznik jednostrefowy a dwustrefowy

Gdy odbiorca wybiera taryfę całodobową to dystrybutor energii montuje licznik jednostrefowy. W tej taryfie bez względu na porę dnia czy godzinę płaci się tyle samo za prąd. Licznik do tej taryfy  posiada jeden miernik. Z kolei jeśli odbiorca posiada taryfę dwustrefową to instaluje się licznik posiadający dwa mierniki – licznik dwustrefowy. W przypadku taryfy dwustrefowej obowiązują dwie stawki za prąd. Taniej jest w tzw. poza szczycie (przeważnie godziny nocne i weekendy). Droższa energia jest w tzw. szczycie czyli w godzinach 6.00-13.00 i 15.00-23.00.