Enea kupiła elektrownię od Francuzów

Czyżby to miał być koniec przerw w dostawach energii? Enea Dystrybutor nabyła elektrownie za  1,2 mld zł. Nabycie zostało sfinalizowane bowiem  100 proc. akcji francuskiej Engie Energia Polska przeszło na własność Enea. Enige to piąty co do wielkości największy producent energii w Polsce.

W oświadczeniu dostawcy, czytamy, że

„Akcje zostały nabyte w głównej mierze ze środków własnych spółki, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji, a także emisji obligacji przeprowadzonej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego” – napisano we wtorkowym komunikacie Enei.

„Przejęcie kontroli nad EEP wpisuje się w strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku. Inwestycja przyczyni się do integracji opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wydobywczo – wytwórczego Kozienice – Bogdanka – Połaniec” – dodano.

Elektrownia w Połańcu o mocy ponad 1,8 GW , to technologia węglowa.  Od lat Zawada miejscowość koło Połańca w woj. Świętokrzyskim, słynie z mocy wytwórczych.  Moc 1811 MW brutto, rozkłada się na osiem bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy. Aby ograniczyć, CO2, w 2013 roku zbudowano dodatkowy blok opalany biomasą. Enea nie zdradza, czy będzie inwestować w elektrownię, czy to tylko źródło wspierające. Tak czy inaczej, nie ma co liczyć na brak przerwy w dostawie prądu, bowiem to źródło wytwórcze uczestniczyło już w krajowych zasobach energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *