Bądź Eco – przekonują sprzedawcy

Dbanie o środowisko jest teraz modne! Segregacja śmieci i zgniatanie butelek to podstawa. Dzięki temu będzie nam się żyło lepiej, czyściej i na pewno zdrowiej. Walka ze smogiem to nie tylko priorytety dzisiejszej energetyki, sprzedawcy energii zachęcają też do dbania o środowisko w inny sposób.

Trudno sobie wyobrazić, żeby w dzisiejszych czasach nie byto plastikowych butelek (PET). Są one wytrzymałe i funkcjonalne, a korzystanie z nich wygodne i łatwe. Nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne pod wpływem czynników zewnętrznych więc nie wpływają na smak i zawartość produktu. Nic dziwnego, że producenci chętnie po nie sięgają. Aby jednak po zużyciu nie zaśmiecać środowiska i wróciły do obiegu jako cenny surowiec, potrzeb-na jest mądra strategia działania.

Zgniatanie to podstawa

Aby zadbać o naszą planetę, nie wystarczy wrzucić plastikowych butelek to pojemnika z plastikami. Niezwykle ważne jest zdjęcie korka i maksymalne zgniecenie butelki.

Dzięki temu w firmie recyklingującej ( czytaj o zielonej energii)będzie można złożyć posegregowane odpady w wielkie sześciany, tak by zajmowały jak najmniej miejsca. Jeśli trafiają się niezgniecione zakręcone butelki, pojawia się problem, bo nie zostaną one sprasowane. Będą tylko zaśmiecać nasze środowisko.

Drugie życie plastiku

Dzięki naszemu zaangażowaniu odpowiednio przygotowane butelki są sprasowane i przetworzone. Potem ten surowiec jest używany po raz kolejny. Stosuje się go do produkcji zabawek, ubrań, torebek, mebli, a nawet jest wykorzystywany przy budowie dróg czy wałów przeciwpowodziowych. Warto więc segregować i zgniatać butelki, bo to się nam wszystkim po prostu opłaca!

ZADBAJMY WSPÓLNIE ŚRODOWISKO

Dlaczego segregowanie jest tak ważne? Powinniśmy zacząć inaczej myśleć o odpadach. Nie są to niepotrzebne „pozostałości” po produktach, ale cenne surowce, które możemy odzyskiwać. Segregując odpady, ograniczamy ilości tych, które trafiają na składowiska, a odzyskujemy materiały nadające się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy stworzeniu nowych produktów. Jak segregować butelki?

Zgniecione butelki należy umieszczać w pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów. Bezwzględnie należy unikać mieszania ich z odpadami komunalnymi, które mogłyby zanieczyścić PET, a przez to znacznie utrudnić i podrożyć proces recyklingu.

Edukacja na temat segregacji odpadów to jeden z podstawowych celów, jakie przyświecają marce Żywiec Zdrój i Enea. Żywiec jako czołowy producent wody butelkowanej w Polsce uważamy, że mamy obowiązek uwrażliwiać na potrzeby natury. Ma to jeszcze jeden, niezwykle ważny aspekt – zgnieciona  i wrzucona do odpowiedniego pojemnika butelka nie może zostać wykorzystana do przechowywania w niej innych substancji, zwłaszcza środków chemicznych. Ich omyłkowa konsumpcja może być niebezpieczna dla zdrowia.

TYLKO DO WODY

Nasze dzieci szybko się uczą, w jakich butelkach jest w domu przechowywana woda. I jeśli chce im się pić, bez namysłu po nią sięgają. Dlatego nie wolno używać ich do innych celów.

Nie przelewajmy do nich środków chemicznych, nie rozrabiajmy nawozu do kwiatów. Ktoś z domowników może przez przypadek tego się napić. To może być bardzo groźne! Pamiętajmy, więc, by w butelkach na wodę była tylko woda. Zachowana ostrożność chroni przed niebezpieczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *